Döşemelik Kumaş İçin Renk ve Desen Seçimi

Döşemelik kumaş alırken yaşam tarzına uygun olacak renk ve desen seçimi yapmak önemli ve gereklidir. Kişisel zevkin doğru bir şekilde yansıtılması da döşemelik kumaş seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Böylece kullanacak kişinin tarzını yansıtan bir kumaş uzun yıllar keyifli bir kullanım sağlayacaktır. Buna ek olarak kumaş tercihlerini geçici moda olan desenler arasından yapmaktan kaçınılmalıdır.
Renk ve desen seçiminde başka önemli bir unsur ise koltuk ve kanepelerin yeniden döşenmesi zahmetlidir. Bu nedenle iddialı tercihleri yastıklar, puflar, sandalyeler gibi daha çok küçük parçalara uygulamak uzun vadede kolaylık sağlar. Nötr renkler, döşemelik kumaş tercihi için en güvenli seçimlerdir. Koltuk gibi geniş yüzeye sahip parçalarda cesur renkler bulundukları odayı küçük gösterebilirler. Bu yüzden de geniş yüzeye sahip mobilyalar için döşemelik kumaş seçimlerinde diğer mobilya türlerine nazaran daha dikkatli olunmalıdır. Buna ek olarak köşe takımları ve yuvarlak hatlara sahip koltuklar için karmaşık desenli kumaşlar doğru seçimler olmayacaktır. Yoğun desenler özellikle kumaşın gerildiği bölgelerde hatalı ve garip bir görüntü oluşturabilirler.

Bunlar dikkate alındığında her ne kadar kişisel zevklerin doğru yansıtıldığı kumaş tercihleri önemli olsa da döşenecek mobilyanın cinsi, şekli ve boyutu da bir o kadar önemlidir.